22.06.2012 10:33 0

Orkiestra wojskowa i wejherowski chór na jednym koncercie

Dziś na wejherowskim rynku wystąpi Orkiestra Wojskowa z Torunia, której towarzyszyć będzie chór mieszany z Wejherowa - Camerata Musicale. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.

Podczas piątkowego koncertu w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia z gościnnym udziałem chóru mieszanego Camerata Musicale, na wejherowskim rynku wystąpi również solistka Maria Rodriguez.

Urodziła się 8 stycznia 1988 r. w Havanie na Kubie. Rozpoczęła naukę muzyki w wieku 6 lat w Narodowym Konserwatorium Muzycznym im Alejandro Garcia Caturla. Już w gimnazjum uczestniczyła w wielu festiwalach młodzieżowych o szczeblu ogólnokrajowym, zajmując dwa lata z rzędu 1 miejsce w kategorii solista.

ORKIESTRA WOJSKOWA W TORUNIU została sformowana 6 czerwca 1945r. rozkazem Dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego jako Orkiestra Oficerskiej Szkoły Artylerii. Obecnie jest jednostką podległą Szefowi Inspek­toratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Zespół od lat nieprzerwanie, aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Torunia i regionu. Do głównych zadań orkiestry należy zabezpieczanie uroczystości wojskowych w takich instytucjach jak: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. Gen. Józefa Bema, 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy czy 6 Samodzielny Oddział Geograficzny.

Liczne grono muzyków zespołu stanowią absolwenci Akademii Muzycznych w Bydgoszczy, Poznaniu i Gdańsku. W etatowym składzie zespół z powodzeniem wykonuje muzykę marszową, religijną i popularną. Pokazy musztry paradnej wykonywane w mundurach historycznych z okresu księstwa warszawskiego stanowią dla widzów niewątpliwą atrakcję i zawsze odbierane są z dużym zainteresowaniem.

Orkiestra odnosiła sukcesy również za granicą. Koncertowała w Danii i Niemczech. Brała udział w wielu festiwalach, nagrodzona m.in. „Kryształową Buławą”, pucharem Ministra Obrony Narodowej, wyróżnieniem Dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego dla przodującego pododdziału, dyplomem uznania od Dowódcy POW dla Orkiestry za krzewienie kultury muzycznej w regionie, zdobyła także miano „Wyróżniającej się Jednostki Wojskowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych”.

W okresie swojego istnienia orkiestara Garnizonowa w Toruniu wykonała około 11.000 koncertów, parad i pokazów musztry paradnej, prezentując m.in. muzykę polską, klasyczną i marszową. W swoim repertuarze posiada również najnowsze przeboje oraz szereg utworów muzyki rozrywkowej, z aplauzem przyjmowanych przez publiczność.

2 maja bieżącego roku Prezydent Grodu Kopernika nadał Orkiestrze Medal Honorowy „Thorunium”, najwyższe wyróżnienie przyznawane za zasługi dla miasta Torunia.

Orkiestra współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi regionu. Udział zespołu w spektaklu „Cyganeria” G. Pucciniego, inaugurującym XVIII Bydgoski Festiwal Operowy, był początkiem trwającej muzycznej współpracy z Operą NOVA w Bydgoszczy. Nie bez znaczenia dla artystycznego rozwoju orkiestry jest możliwość pracy ze znakomitymi dyrygentami Andrzejem Knapem i Maciejem Figasem. Orkiestra występuje również na scenie Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W marcu bieżącego roku Orkiestra nagrała materiał muzyczny na płytę CD. Wśród utrwalonych dzieł znalazły się m.in.: uwertura do opery „Halka” Stanisława Moniuszki, fragmenty opery „Cyganeria” Giaccomo Pucciniego, Intermezzo Simfonico z opery „Rycerskość Wieśniacza” Pietro Mascagniego czy koncertowe marsze wojskowe. Dowódcą-kapelmistrzem orkiestry jest obecnie kpt. Dominik Sierzputowski, asystentem-tamburmajorem, st. chor. szt. Andrzej Bogusz.

CAMERATA MUSICALE z Wejherowa stanowi zgraną grupę kolegów i koleżanek, których łączy pasja muzykowania. Śpiewanie to dla nich sposób na spędzanie wolnego czasu. Relaks, radość i spełnienie ambicji. Wykonują muzykę dawną, współczesną, sakralną i świecką, negrospirituels i starocerkiewną. 

Nadrzędnym celem działalności chóru jest koncertowanie i wzbudzenie zachwyctu u wszystkich, których porywa śpiew chóralny. W tym właśnie znajdują najwięcej radości - bo spontaniczne reakcje i oklaski słuchaczy są dla nich najmilszą nagrodą.

Nie znaczy to, że pozbawieni są ducha walki i chęci zdobywania uznania wśród chóralistów. Planują mierzyć się z innymi chórami, biorąc udział w przeglądach, festiwalach i konkursach, które stanowią rzetelny element opiniodawczy dający rzeczywisty pogląd na poziom ich twórczości.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...