11.09.2012 11:20 0

Policjanci apelują do działkowców

Sezon prac polowych w ogródkach działkowych w pełni. Korzystna pogoda zachęca do tego, aby jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni. Osoby uprawiające działki ogrodowe wykorzystują ten czas na swoje hobby, poświęcając każdą wolną chwilę na pielęgnację trawników, zbiory plonów oraz przygotowania do zimy. Niestety, policyjne statystyki wskazują, że w tym okresie wzrasta liczba włamań i kradzieży na działkach.

Przestępcy wykorzystują fakt, że na noc w altanach i domkach letniskowych pozostawiane są narzędzia i inne wartościowe przedmioty, stanowiące dla nich cenny łup. Dochodzi także do kradzieży pozostawianych bez nadzoru damskich torebek, dokumentów i pieniędzy w gotówce.

Co zrobić aby uchronić się przed przestępstwem?

Po pierwsze zadbajmy o to, aby nasze najbliższe otoczenie nie ułatwiało działania potencjalnym włamywaczom i złodziejom. Zwracajmy uwagę na potrzebę zamykania bram i furtek wejściowych na teren ogrodów działkowych. Teren działek rekreacyjnych jest z reguły solidnie ogrodzony, dlatego pozostawianie niezamkniętych wejść stanowi dla przestępców swoistego rodzaju zaproszenie do środka.

Wybierając się na działkę nie zabierajmy ze sobą zbędnych w tym czasie przedmiotów wartościowych. Dokumenty i pieniądze powinny być cały czas schowane w kieszeniach. Pozostawianie damskiej torebki lub portfela w otwartej altanie, albo dokumentów w kurtce powieszonej na gwoździu przed wejściem może zakończyć się utratą gotówki i potrzebnych na co dzień dokumentów, biletów itp. Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie przez cały czas doglądać pozostawionych rzeczy osobistych, dlatego nie dajmy szansy złodziejowi i zamykajmy wszystkie cenne przedmioty w altanie, w czasie naszego pobytu na działce.

Po zakończonych pracach, najlepiej, aby narzędzia były solidnie zabezpieczone. Te, które można zabrać ze sobą do domu, nie powinny pozostawać w altanie. Ważne, aby używane narzędzia posiadały cechy identyfikacyjne, można to uczynić nadając im cechy indywidualne - zaznaczenie farbą, grawerowanie itp. Metoda nie jest tu najważniejsza, liczy się skutek. Potencjalny złodziej będzie miał trudności z odsprzedażą przedmiotów wyróżniających się spośród wielu podobnych do siebie.

Warto zadbać także o to, aby ubezpieczyć działkę, na wypadek pożaru i włamania.

Najlepszym sprzymierzeńcem w trosce o bezpieczeństwo na działce jest czujne oko sąsiada. Z reguły działkowcy dobrze się znają, dlatego reagujmy zawsze w przypadku, gdy zauważymy obce osoby w okolicy. Niekiedy wystarczy zwykła rozmowa, aby rozwiać wątpliwości w jakim celu spacerują po ogrodach. Jeżeli to nie poskutkuje, albo zachowanie takich osób wprost będzie wskazywać, że nie są oni tu mile widziani, należy o tym niezwłocznie powiadomić dyżurnego Policji, przy pomocy telefonu alarmowego 112.

Gdyńscy policjanci w ostatnim czasie zwiększają liczbę patroli na terenach ogrodów działkowych. Rozdają działkowcom ulotki zawierające porady i ostrzeżenia. Funkcjonariusze będą się także spotykać z działkowcami podczas zebrań, przekazując sposoby zabezpieczania mienia przed utratą.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...