XVI edycja akcji Katolicy na Ulicy

Kultura, Gdańsk

Data 04.06.2015 16:30
Miejsce Długi Targ
Miejscowość Gdańsk

„Szczęśliwi jesteście!” – pod tym hasłem 4 czerwca (Boże Ciało) odbędzie się tegoroczna, XVI edycja akcji Katolicy na Ulicy. Tego popołudnia na Długim Targu w Gdańsku wybuchnie wulkan radości i energii z ludzkich serc.

Wydarzenie Katolicy na Ulicy organizowane jest, by umożliwić mieszkańcom Pomorza uczczenie tego wyjątkowego dnia, jakim jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, we wspólnocie. To spotkanie przy wspólnym śpiewie i tańcu pod sceną na Długim Targu, organizowane od 1999 roku, wpisało się już na stałe w trójmiejski kalendarz.

  • Wiara w zmartwychwstałego Jezusa to nie jest tylko coś, co zamykamy w sercu, kościele czy domu. Chcemy pokazać ją tym, którzy jeszcze nie doświadczyli uwalniającej miłości Ojca – podkreśla Wojciech Kruk, koordynator akcji Katolicy na Ulicy z ramienia Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. – Chcemy pokazać, że jako dzieci Boga nie tylko my szczęśliwi jesteśmy, ale także wszyscy „szczęśliwi jesteście” – dodaje z uśmiechem.

Całe wydarzenie Katolicy na Ulicy podzielone zostało na dwie części: • Strefę Radości, w której taniec, świadectwa i wspólna zabawa (start godz. 16.30) • Strefę Chwały, której kulminacyjnym punktem jest koncert uwielbienia w wykonaniu orkiestry symfonicznej oraz chóru trójmiejskich wspólnot (start godz. 19.00)

  • Tradycyjnie zatańczymy pod sceną na Długim Targu Poloneza, jako taniec zwycięstwa, radości i jedności – dodaje Wojciech Kruk. W latach ubiegłych dochodziło do rekordowej liczby 700 osób tańczących ten uroczysty i reprezentacyjny taniec na środku gdańskiego Starego Miasta.

Inicjatywa Katolicy na Ulicy organizowana jest od 16 lat, kiedy to po raz pierwszy w 1999 roku z okazji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Wybrzeżu odbyła się pierwsza ewangelizacja uliczna pod tym właśnie hasłem. Całość organizuje i koordynuje Katolickie Stowarzyszenie Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji „Jezus Żyje”, w którego skład wchodzi 17 wspólnot, skupiających około 1500 osób z Trójmiasta i okolic.