Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Inne, Gdańsk

Data 30.08.2015 13:00
Miejsce PKM Gdańsk Port Lotniczy / PKM Gdańsk Strzyża
Miejscowość Gdańsk

Już za dwa tygodnie, w niedzielę 30 sierpnia, odbędzie się Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, zorganizowany z okazji odbywającej się tego dnia oficjalnej inauguracji nowej linii PKM. Dwa dni później, 1 września, uruchomione zostaną regularne przewozy pasażerskie, które obsługiwać będzie PKP SKM w Trójmieście.

Sprawdź rozkład jazdy PKM

Budowa PKM rozpoczęła się w maju 2013 roku i po niemal dwóch latach dobiegła końca. Jest to pierwsza od 40 lat całkowicie nowa linia kolejowa w Polsce i jednocześnie pierwsza w naszym kraju linia kolejowa wybudowana przez samorząd wojewódzki.

[IMG_R]2[/IMG_R]

W ramach inauguracji odbędą się dwa wydarzenia. W pierwszym z nim wezmą udział wyłącznie zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele samorządów i instytucji współuczestniczących w projekcie PKM, a także nagrodzeni biletami w konkursach na pierwszy przejazd linią PKM.

 • To oni w samo południe wyruszą dwoma pociągami (retro + SKM/PKM) z przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy w inauguracyjny przejazd linią PKM przez całe miasto, aż do przystanku PKM Gdańsk Strzyża. Pociągi jechać będą równolegle po obu torach i każdy będzie mógł je zobaczyć ustawiając się wzdłuż trasy przejazdu – oczywiście w bezpiecznej odległości od torów i nasypów – czytamy na oficjalnej stronie PKM.

Od 13:00 do 19:00 uczestnicy Dnia Otwartego będą mogli za darmo przejechać się linią PKM na odcinku Strzyża – Port Lotniczy. Bilety na promocyjne przejazdy pociągami SKM/PKM i pociągiem retro dystrybuowane będą na specjalnych stoiskach zlokalizowanych pod przystankami PKM Strzyża i Port Lotniczy, z których startować będą obydwa promocyjne pociągi.

 • Podobnie jak podczas ubiegłorocznych dni otwartych PKM, także tym razem na wszystkich naszych gości czekać będą specjalnie przygotowane z tej okazji atrakcje. Bezpośrednio pod wiaduktem, na którym zlokalizowany jest przystanek PKM Gdańsk Strzyża o godz. 13.00 rozpocznie się – przygotowywany wspólnie przez PKM i Budimex – festyn rodziny, gdzie na zainteresowanych czekać będą różne gry logiczne, konkursy i zabawy, w których można będzie wygrać nagrody związane z projektem PKM (albumy, gadżety, itp.) - czytamy na stronie PKM.

Również na tych wszystkich, którzy dojadą do przystanku PKM Port Lotniczy czekać tam będą dodatkowe atrakcje, w postaci strefy relaksu i strefy gastronomicznej. W tym miejscu wszyscy pasażerowie PKM będą też mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć od środka wnętrze nowej części terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, z którym przystanek PKM połączony jest specjalną kładką.

Ostatni promocyjny przejazd pociągiem retro oraz pociągiem SKM/PKM planowany jest ok. godz. 19.00 – i będzie on jednocześnie oznaczał zakończenie wszystkich dodatkowych atrakcji zaplanowanych przez nas tego dnia.

Ważne informacje organizacyjne:

 • Prosimy o nieprzyjeżdżanie na inaugurację samochodami, ze względu na brak możliwości zaparkowania auta w sąsiedztwie (poza płatnymi parkingami prywatnymi w okolicach gdańskiego lotniska).
 • Gdański ZTM tego dnia zwiększy częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów dojeżdżających w okolice przystanków PKM Strzyża i Port Lotniczy. Dlatego też gorąco zachęcamy, aby skorzystać z komunikacji publicznej, której nowym elementem od 1 września 2015 r. stanie się również linia PKM.
 • do przystanku PKM Gdańsk Strzyża najlepiej będzie dostać się tramwajem – liniami: 5, 6, 11 i 12.
 • w pobliże przystanku PKM Port Lotniczy kursują autobusy linii 110, 122 i 210.
 • Na terenie obu przystanków PKM znajdują się natomiast  bezpłatne miejsca parkingowe dla rowerów. Zachęcamy zatem również do przyjeżdżania na Dzień Otwarty PKM rowerami. Tego dnia jednak – wyjątkowo – nie będzie można wsiąść z rowerem do żadnego z pociągów. Ze względu na spodziewane ogromne zainteresowanie promocyjnymi przejazdami po linii PKM chcemy po prostu dać szansę przejazdu jak największej liczbie mieszkańców.
 • Promocyjne przejazdy odbywać się będą na odcinku Strzyża – Port Lotniczy oraz Port Lotniczy – Strzyża, bez zatrzymywania na innych przystankach PKM.
 • Bilety na promocyjne przejazdy będą bezpłatne i dystrybuowane będą na specjalnych stoiskach zlokalizowanych pod przystankami PKM Strzyża i PKM Port Lotniczy (oddzielnie dla pociągu retro i oddzielnie dla pociągu SKM/PKM).
 • Każdy bilet będzie ważny tylko w jedną stronę i tylko dla jednej osoby. Po zakończeniu przejazdu wszyscy pasażerowie będą zobowiązani opuścić pociąg.
 • Bilety będą dedykowane na konkretne godziny odjazdu pociągu, jeżeli ktoś spóźni się na swój pociąg, jego bilet straci ważność i będzie musiał ustawić się w kolejce po nowy bilet na inną godzinę. -Przez cały Dzień Otwarty PKM należy bezwzględnie stosować się do poleceń służb ochrony, które będą pilnować porządku na terenie przystanków PKM oraz czuwać nad sprawną i bezpieczną wymianą pasażerów w obu pociągach.