YUKARI UTO, „MIASTO W BIELI”

Kultura, Ustka, Zaruskiego 1a

Data 16.11.2015 10:00-30.11.2015 18:00
Miejsce Ustka, Zaruskiego 1a
Miejscowość Ustka, Zaruskiego 1a

Wystawę można oglądać od 16 do 30 listopada 2015 Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, Zaruskiego 1 a

Yukari Uto (ur. 1986, Japonia) jest artystką, która tworzy dzieła multimedialne, w których łączy dźwięk, wideo i ruch ciała, szczególnie wykorzystując perspektywę muzyczną.

Artystka uważa, że przekaz wizualny ma podobną budowę jak muzyka. Stara się wydobyć te wspólne elementy strukturalne i zaprezentować to co widzialne w ten sam sposób co dźwięki. Wtedy, oglądając dzieło wizualne, można mieć podobne wrażenia i odczucia, jak podczas słuchania muzyki, jakby słuchając oczami. Tak jak dobry muzyk potrafi, czytając partyturę, wyobrażać sobie muzykę zapisaną w nutach, tak artystkę interesują spontaniczne i nieuniknione reakcje bezpośrednio powstające w umyśle i wywołujące odczucia sugerowane przez widziany obraz, jakby wywoływały je rezonujące dźwięki.

„Miasto w bieli” to instalacja wideo inspirowana Ustką. Yukari czuje dźwięki, kiedy czegoś dotyka. Gdy powoli sunie palcem po krawędzi, słyszymy długi dźwięk. Gdy tupnie, słyszymy dźwięk akcentowany. Ustka jest biała i wydaje wspaniałe dźwięki.