97. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Imprezy klubowe, Gdynia

Data 10.11.2015 12:00-12.11.2015 15:30
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Międzypokoleniowa Wielka Parada Niepodległości, na którą złoży się część artystyczno-historyczna pod hasłem „Manifestacja Wolności" oraz część społeczna, koncerty pieśni patriotycznych, działania teatralne i performerskie, warsztaty kotylionowe, liczne projekcje filmowe, otwarte muzea oraz Bieg Niepodległości – oto uroczyste obchody Dnia Niepodległości 11 listopada 2015 r. w Gdyni.

11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów jest Wielka Parada Niepodległości. Rozpocznie się o godz. 12.00. Przejdzie tradycyjną – od czasów przedwojennych – trasą od ul. 10 Lutego aż pod płytę Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Na bogaty program wydarzeń towarzyszących paradzie złoży się prezentacja zabytkowych samochodów, koncerty pieśni patriotycznych, pokazy filmowe, warsztaty oraz spektakl teatralny. 11 listopada otwarte będą także Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica, które będzie można odwiedzić nieodpłatnie, korzystając również ze specjalnego oprowadzania. A miłośnicy sportu mogą wziąć udział w Biegu Niepodległości.

10 listopada 2015 r. tradycyjnie odbędzie się Capstrzyk Niepodległości. Uroczystość uświetni udział Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompani Honorowej Marynarki Wojennej RP. Rozpoczęcie uroczystego Capstrzyku Niepodległości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolnej Polski. Zakończenie – skwer Kościuszki przy płycie Marynarza Polskiego.

Program Capstrzyku Niepodległości:

 • godz. 17.00 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem,

 • godz. 17.30 – przemarsz ul. Świętojańską na skwer Kościuszki; złożenie wiązanek kwiatów i dokonanie wpisów w Księdze Pamiątkowej Pomnika.

Program wydarzeń 11 listopada:

 • godz. 10.00 – kościół NMP Królowej Polski, msza święta;

 • godz. 10.00-18.00 – Otwarte Muzea: Muzeum Emigracji (w godz. 10.00-18.00),

 • Muzeum Miasta Gdynia (w godz. 10.00-17.00), Muzeum Marynarki Wojennej (w godz. 10.00-17.00), ORP Błyskawica (w godz. 10.00-17.00, z wyłączeniem godz. 13.00-14.00);

 • godz. 10.00-21.00 – Gdyńskie Centrum Filmowe, rodzinny program filmowy z okazji Święta Niepodległości;

 • godz. 10.00-12.00 – Gdynia InfoBox, warsztaty kotylionowe (1 część);

 • godz. 12.00-13.00 – ul. Dworcowa – 10 Lutego – skwer Kościuszki, Wielka Parada Niepodległości;

 • godz. 13.00-14.00 – skwer Kościuszki, oficjalne uroczystości;

 • godz. 13.00-15.00 – Gdynia InfoBox, współczesna walka o wolność: pokaz filmu dokumentalnego „Citizenfour";

 • godz. 13.00-15.00 – Gdynia InfoBox, warsztaty kotylionowe (2 część);

 • godz. 13.00-16.00 – parking przy ul. Zawiszy Czarnego i plac Grunwaldzki, prezentacja zabytkowych pojazdów;

 • godz. 13.00 – plac Grunwaldzki, koncert pieśni patriotycznych z udziałem solistów operowych: Piotra Lempy i Jacka Batarowskiego oraz Chóru Kameralnego Tutti E Solo pod kierownictwem Wiktorii Batarowskiej;

 • godz. 14.00 – plac Grunwaldzki, spektakl teatralny Sceno-Sfery pt. „Scena Wolności – Sfera Zniewolenia" w reż. Grzegorza Wolfa;

 • godz. 14.45 – plac Grunwaldzki, pieśni patriotyczne w wykonaniu Gdyńskiego Chóru Kameralnego;

 • godz. 15.00 – centrum Gdyni, start Bieg Niepodległości;

 • godz. 15.00 – Gdynia InfoBox, współczesna walka o wolność: pokaz filmu dokumentalnego „Yes Meni idą na rewolucję";

 • godz. 17.00 – Gdyńskie Centrum Filmowe, pokaz filmu „Katyń. Żyli wśród gdynian" w reż. Jacka Dworakowskiego (wstęp na zaproszenia);

 • godz. 18.00 – Muzeum Marynarki Wojennej, pokaz filmu „Katyń. Żyli wśród gdynian" w reż. Jacka Dworakowskiego (wstęp na wejściówki, do odbioru w InfoBox do 11.11);

 • godz. 19.00 – kościół NMP Królowej Polski, wieczornica patriotyczna pt. „Z głębi dziejów nasz rodowód".

Strefa gastronomiczna z kawą, ciepłymi przekąskami i słodkościami w godz. 12.00-16.00 znajdować się będzie na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego.

Punkt informacyjny: CultureBox, ul. Świętojańska 30, czynny 11 listopada w godz. 10.00-16.00.

Szczegółowe informacje: www.paradagdynia.pl


Marynarka Wojenna świętuje Dzień Niepodległości:

 • godz. 8.00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej w Porcie Wojennym Gdynia;

 • godz. 9.30 – uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym, ul. Śmidowicza;

 • godz. 10.00 – uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w kościele NMP KP, ul. Świętojańska;

 • godz. 10.45 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem głównym na Cmentarzu Marynarki Wojennej;

 • godz. 12.00 – „Gdyńska Parada Niepodległości";

 • godz. 13.00 – złożenie wiązanek kwiatów przy płycie pomnika Marynarza Polskiego.


Msza św. w intencji Ojczyzny

Na mszę św. w intencji Ojczyny i pomordowanych w 1939 r. przez hitlerowców mieszkańców Obłuża i Oksywia zaprasza Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych. Msza odbędzie się 11 listopada o godz. 9.00 w kościele św. Andrzeja Boboli na Obłużu. Koncelebrować ją będzie ksiądz prałat dr Sławomir Desowski. Tego samego dnia o godz. 19.00 w Kościele Dolnym na Obłużu odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych. Wstęp wolny.


„Gdyński Kurier Niepodległej"

Gazeta okolicznościowa będzie rozdawana w czasie parady jej uczestnikom oraz widzom przez gazeciarzy. Po raz pierwszy gazeta będzie miała dwie odsłony – historyczną oraz współczesną. Edycja historyczna to najciekawsze wyimki historyczne oraz literackie dotyczące odzyskania niepodległości. Na edycję współczesną złożą się materiały poświęcone aktualnej refleksji wolnościowej oraz wybrane teksty popularnych pieśni patriotycznych.


Projekcje filmowe w Gdyńskim Centrum Filmowym

11 listopada z wielką historią w tle, rodzinnie oraz na wesoło, w klimatach retro – tak można spędzić Święto Niepodległości w Gdyńskim Centrum Filmowym. W programie dnia: pokaz specjalny zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Cud nad Wisłą" z 1921 r., przedpremierowe pokazy animacji dla dzieci „Sawa. Mały wielki bohater", a także projekcja komedii filmowej o inżynierze Walczaku, superbohaterze rodem z PRL-u.

Przez cały dzień, 11 listopada, w Kinie Studyjnym GCF przy placu Grunwaldzkim będzie można wybrać się na filmy z bieżącego repertuaru, a także wziąć udział w wydarzeniach specjalnych. Już od godz. 9.00 otwarta jest kinowa kawiarnia FaBuła.


Bieg Niepodległości

Organizowany w ramach obchodów Święta Niepodległości Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim wieńczy biegowy cykl PKO Grand Prix Gdyni. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 7300 osób. Start o godz. 15.00 z al. Jana Pawła II. Więcej informacji: http://pomorskie.eu/-/niepodleglosciowy-bieg-z-pko-bp


Wieczór Pieśni i Poezji Patriotycznej

12 listopada 2015 r. o godz. 15.30 odbędą się występy w Sali Koncertowej Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. 10 Lutego 33, organizowane z okazji Święta Niepodległości. W tym dniu odbędzie się Wieczór Pieśni i Poezji Patriotycznej w wykonaniu Chóru Mieszanego Kamerton Centrum Aktywności Seniora w Gdyni oraz gości. W programie zaprezentowane zostaną pieśni narodowe, poezja patriotyczna oraz prezentacje solistów. Zaproszenia do odbioru w sekretariacie CAS.