7 OPMFT im. A.Luterka

Filmy, Wejherowo

Data 26.10.2012 00:00-28.10.2012 00:00
Miejsce Gminazjum nr 1
Miejscowość Wejherowo

Do tegorocznej edycji zgłoszono łącznie 20 zespołów i monodramów nie tylko z naszego powiatu, czy województwa, ale i z Polski. Gościć będziemy miłośników teatru z Rumi, Bolszewa, Gniewina, Sopotu, Lęborka, Gdańska, Chojnic, Choczni, jak również z Trzcianki czy Białej Podlaskiej. Będziemy mieli okazję obejrzeć 9 monodramów i 11 spektakli.

W niedzielę dla uczestników „Luterka” organizatorzy przygotowali również warsztaty z Magdaleną Gajewską – od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. W rozmowie na temat swojego zawodu opowie ona młodym aktorom m.in. o procesie powstawania spektaklu widzianego z perspektywy scenografa, od samego jego początku, czyli pierwszych rozmów z reżyserem, aż po wynik finalny, czyli gotowe przedstawienie.

ZAPRASZAMY DO ŚWIATA CISZY!

W piątek, w ramach imprez towarzyszących, zapraszamy na koncert poezji śpiewanej w wykonaniu kołobrzeskiej grupy „Cisza jak ta”, która prezentuje nowoczesne i przebogate aranżacyjnie podejście do nurtu piosenki poetyckiej, którego kurs od lat wyznaczają takie zespoły jak Stare Dobre Małżeństwo, Czerwony Tulipan czy Wolna Grupa Bukowina. Zespół z szacunkiem podąża tym kursem, swoim aranżacjom nadając jednak zupełnie nowe, młode, malowane brzmieniem fletu, skrzypiec i saksofonu oblicze. Trzy gitary i delikatna perkusja są dopełnieniem muzycznego całokształtu. To Kraina Łagodności w najlepszym wydaniu. Ponad 50 autorskich utworów, 5 płyt i ponad 300 koncertów zagranych przez 9 lat działalności artystycznej świadczą o potencjale grupy i skłaniają do poznania ich muzycznych światów. Koncerty Ciszy Jak Ta prowadzą słuchaczy przez górskie połoniny, morskie brzegi, czy brukowane ulice miast opowiadając słowem i dźwiękiem o miłości - "spiritus movens" życiowej wędrówki, we wszystkich jej barwach i odcieniach. W warstwie tekstowej, poza pieśniami autorskimi - Agnieszka Osiecka, Bolesław Leśmian czy Jonasz Kofta. A wszystko prezentowane ze smakiem, pasją i energią.

Cisza Jak Ta występuje w następującym składzie: Aleksandra Frąckowiak – flet poprzeczny, wokal; Ilona Karnicka – skrzypce, wokal; Dariusz Bądkowski – gitara basowa; Michał Łangowski – gitara elektroakustyczna, wokal; Mariusz Skorupa – gitara elektroakustyczna, gitara solowa, harmonijka ustna; Mateusz Wyziński - perkusja, djembe.

DROGA DO „RAJU”, CZYLI „MOSKWA PIETUSZKI”

Z kolei w sobotę zapraszamy na znakomity monodram Teatru Stajna Pegaza pt. „Moskwa Pietuszki” Wieniedikty Jerofiejewej w reżyserii Ewy Ignaczak. Wieniczka - intelektualista, pisarz, brygadzista, alkoholik. Lista jego wcieleń ma 125 km, z Moskwy do Pietuszek. Paradoksalnie, każda kolejna stacja oddala go od upragnionego celu, od utopijnego „raju”. Radosław Ciecholewski będzie przewodnikiem po wcieleniach głównego bohatera, które, zatopione w oparach alkoholu, ukazują zatarte granice między filozofią, kulturą, polityką. W tym karykaturalnym świecie, Homo viator niesie swój krzyż w poszukiwaniu równowagi między sercem a umysłem – między szarą rzeczywistością a zatraconym humanizmem.

Program 7 OPMFT:

Piątek, 26 października

16.00 – oficjalne otwarcie „Luterka”

16.05 – 19.50 przesłuchania

20.00 – koncert grupy „Cisza jak ta” (wstęp wolny)

Sobota, 27 października

09.30 – 13.00 – przesłuchania cz.I

14.30 – 19.00 – przesłuchania cz.II

20.00 – spektakl „Moskwa Pietuszki” Teatru Stajnia Pegaza (wstęp wolny)

Niedziela, 28 października

10.00 – 11.30 warsztaty dla uczestników

13.00 – 13.30 ogłoszenie wyników i wręczenie nagród