Wędrujące dźwięki na Ołowiance

Koncerty, Gdańsk

Data 27.09.2013 19:00
Miejsce Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Adres ul. Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety od 10 do 45 zł

Wraz z nowym sezonem artystycznym Polska Filharmonia Bałtycka nie szczędzi melomanom atrakcyjnych propozycji koncertowych. Wśród nich nie sposób nie wymienić zbliżającej się światowej premiery utworu „Lasy Deszczowe”, autorstwa wielokrotnie nagradzanej wrocławskiej kompozytorki i pedagoga, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, napisanego na specjalne zamówienie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Światowe prawykonanie utworu odbędzie się w piątek, 27 września 2013 r.

Dodatkową atrakcją będzie bez wątpienia przemieszczanie się solistów podczas koncertu, co da niespotykane wrażenie „wędrówki dźwięku”. Na takie rozwiązanie pozwala jednak konstrukcja sali koncertowej gdańskiej filharmonii. W projekcie udział wezmą wybitni soliści młodego pokolenia: Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz.

Utwór pt. „Lasy deszczowe” (Rain forest) skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dojrzałych melomanów, jednym słowem do wszystkich, którzy w muzyce poszukują nowych jakości i unikalnych brzmień. Założeniem artystycznym było bowiem przeniesienie fascynującego zjawiska w przyrodzie (naturze) na sferę brzmienia instrumentów muzycznych. Nowatorstwo kompozycji polega na zastosowaniu zróżnicowanej artykulacji od tradycyjnej po najnowsze możliwości techniki instrumentalnej.

Podczas piątkowego koncertu zaprezentowane zostaną możliwości czterech odmian fletu: piccolo, grande, lto i basso (razem tworzących 5 oktaw skali). Solistom – Łukaszowi Długoszowi i Agacie Kielar-Długosz, towarzyszyć będzie znakomita Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku pod batutą I Dyrygenta Filharmonii Bałtyckiej – Massimiliano Caldi’ego. Będzie to pierwsze spotkanie maestro Caldi’ego z gdańską publicznością po wakacyjnej przerwie.

Oprócz prawykonania, podczas koncertu usłyszymy także nieprzemijająco piękną IV Symfonię c-moll Franza Schuberta oraz Uwerturę z opery „Piotr Medyceusz”, mniej znanego współczesnej publiczności, polskiego kompozytora Józefa Michała Poniatowskiego. Jednym słowem zapowiada się wydarzenie muzyczne zarówno dla koneserów, jak i mniej doświadczonych melomanów.