W poszukiwaniu wartości

Inne, Gdańsk

Data 07.05.2014 17:00-08.05.2014 16:00
Miejsce Olivia Business Centre i Politechnika Gdańska
Miejscowość Gdańsk

Czy w czasach permanentnej zmiany, życia w coraz większym pędzie jest czas i miejsce na wartości? Jaką treścią wypełniamy słowo „etyka”? Czy w biznesie zasady mają znaczenie? Na te między innymi pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji zatytułowanej „W poszukiwaniu wartości” – II z cyklu „Ekonomia Kultura Wartości”, która w dniach 7-8 maja br. odbędzie się w Gdańsku. Konferencja wpisuje się w obchody 110-lecia Politechniki Gdańskiej.

Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej – organizator, Gdański Klub Biznesu – współorganizator, ESO Audit, MBA Politechniki Gdańskiej – partnerzy merytoryczni oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu i stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych – partnerzy wydarzenia, zapraszają do udziału w konferencji przedstawicieli świata nauki oraz biznesu, a także studentów.

– Konferencja jest wspólną inicjatywą trójmiejskiego środowiska akademickiego i biznesowego. Te dwa światy coraz bardziej się przenikają, coraz częściej nawiązują współpracę. Warto zastanowić się, czy łączą je wspólne wartości lub – inaczej – czy tak samo rozumieją związane z nimi pojęcia: etyka, wiarygodność, odpowiedzialność. Czy studenci, którzy w niedalekiej przyszłości wejdą w świat biznesu i społecznych relacji, wynoszą z uczelni wartości, które umożliwią im bycie odpowiedzialnym pracownikiem lub pracodawcą? Czy zaszczepione w nich zasady są tożsame z tymi pożądanymi na rynku pracy? Podczas konferencji będziemy szukać odpowiedzi na te między innymi pytania – mówi Barbara Geniusz-Stepnowska, Dyrektor Konferencji i MBA Politechniki Gdańskiej.

– Zależy nam na tym, by łączyć środowiska biznesowe i akademickie. Wspólna dyskusja o wartościach, które są podstawą funkcjonowania człowieka w społeczeństwie – w życiu zawodowym i prywatnym, pozwoli na lepsze wzajemne poznanie się i odnalezienie wspólnych postaw sprzyjających współpracy. W życiu gospodarczym coraz częściej mówi się głośno o społecznej odpowiedzialności. Czy to tylko działania wizerunkowe czy też głębsza potrzeba wynikająca z większej dojrzałości przedsiębiorców i konsumentów? – dodaje Ewa Sowińska, Parter ESO Audit, firmy, która jest partnerem merytorycznym wydarzenia, członek Gdańskiego Klubu Biznesu, współorganizatora konferencji.

Dwudniowa konferencja rozpocznie się 7 maja w Olivia Busienss Centre trzema wykładami: prof. Andrzeja Koźmińskiego pt. „Tajemnice przywództwa”, prof. Elżbiety Mączyńskiej pt. „Anomiczne podłoże niestabilności gospodarki” oraz ks. dr. Krzysztofa Niedałtowskiego „Prawa i obowiązki człowieka”. Towarzyszyć im będzie dyskusja z udziałem m.in. prof. Andrzeja Jacka Blikle, prof. Anny Lewickiej-Strzałeckiej i prof. Piotra Dominiaka oraz zaproszonych gości.

W drugim dniu, 8 maja, na Politechnice Gdańskiej, wykład inaugurujący, który wprowadzi uczestników w tematykę konferencji, zatytułowany „Wartość i wolność a współczesna ekonomia”, wygłosi prof. dr hab. Jerzy Wilkin. Spotkanie podzielone jest na trzy panele tematyczne: I. „Ku jakim wartościom zmierzamy? Jakie postawy wspierać?" – diagnoza psychologicznej kondycji i oczekiwań pracodawców i pracowników. Jakie wartości i postawy są pożądane w miejscu pracy z perspektywy pracodawców i pracowników. II. „Jakie wartości powinna upowszechniać uczelnia, aby ukształtować odpowiedzialnego pracownika/pracodawcę?" – jakie wartości z perspektywy rynku pracy powinny być reprezentowane w curriculum vitae? III. „Wartości a praktyka biznesu” – jak wygląda promowanie postaw etycznych na przykładzie wybranych firm?

Współorganizatorem konferencji jest Gdański Klub Biznesu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. dr hab. Henryk Krawczyk, Rektor Politechniki Gdańskiej. Partnerami merytorycznymi są: ESO Audit i MBA Politechniki Gdańskiej. Partnerzy: Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Inicjatywa Firm Rodzinnych. Partner Strategiczny: DTC Gdańsk SA. Sponsor Strategiczny: REMONTOWA HOLDING SA. Patronat medialny: THINKTHANK, Odpowiedzialnybiznes.pl Wstęp - zaproszenia