Sesja naukowa w Domu Kultury Janowo

Inne, Rumia

Data 30.05.2014 00:00
Miejsce Dom Kultury „Janowo”
Miejscowość Rumia
Bilety wstęp wolny

Już w piątek zapraszamy na Sesję Naukową „Dziedzictwo Oskara Kolberga”, która odbędzie się 30 maja 2014 r. w Domu Kultury „Janowo” w Rumi.

Idea włączenia się do obchodów Roku Oskara Kolberga zrodziła się w Ekologicznym Gimnazjum Społecznym w Rumi. Pomysł przedsięwzięcia poparli nauczyciele i uczniowie rumskich gimnazjów i liceów. Wspólnie opracowali oni program i harmonogram obchodów Roku Kolberga. Patronat nad całym przedsięwzięciem objęli Urząd Miasta Rumi i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Rumi. Do współpracy dołączyły Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi i Dom Kultury w Rumi. Salę bezpłatnie na warsztaty i sesję udostępnił Dom Kultury „Janowo”.

Podczas sesji przewidziano:

  • 10.00 - 11.00 wykład "Czego nie zapisali tzw. kolbergowcy" profesora Jerzego Sampa, historyka literatury, autora książek naukowych, popularnonaukowych oraz literackich.

  • 11.00 - 13.00 tematyczne prezentacje multimedialne poświęcone Oskarowi Kolbergowi i dziedzictwu Ziemi Kaszubskiej przygotowane przez uczniów

  • 13.00 - 14.30 występy muzyczne uczniów z Rumi i z Wejherowa, koncert ukraińskiego artysty Valerija Filipova i występ Chóru św. Cecylii z Rumi.

Realizacja przedsięwzięcia DZIEDZICTWO OSKARA KOLBERGA rozpoczęła się już w marcu br. W ramach przygotowań do Sesji Ekologiczne Gimnazjum Społeczne w Rumi i Dom Kultury „Janowo” wspólnie zorganizowali warsztaty muzyczne „ABC muzyki folkowej” (poprowadził je znany na Wybrzeżu muzyk, Jacek Jakubowski) i warsztaty teatralne „Teatralne etnoharce” (poprowadziły je teatrolożka Anna Rekowska i animator kultury i pedagog Dorota Wolter). Młodzież też mogła wziąć udział w warsztatach dziennikarskich „Detektywi folklory”, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rumi. Warsztaty poprowadziła Magdalena Kajtoch, dziennikarka „Gazety Świętojańskiej” i redaktorka naczelna „Pomorza Kultury”. Po warsztatach młodzi dziennikarze przeprowadzili wywiady ze swoimi dziadkami o ich życiu. Ponadto uczniowie zredagowali dla uczestników Sesji przygotowaną na tę okazję gazetę.

Równocześnie uczniowie mogli wykazać się talentami, uczestnicząc w konkursach literackich, plastycznych i muzycznych, tematycznie związanych z dziedzictwem Oskara Kolberga. Laureaci tych konkursów otrzymają podczas Sesji dyplomy i nagrody.

Sądzę, że Sesja Naukowa przygotowana z myślą o propagowaniu dziedzictwaa naszej ojczyzny będzie ważnym wydarzeniem nie tylko w życiu uczniów i nauczycieli. Nie byłoby jej, gdyby nie wspólne działanie wielu szkół i instytucji z nimi zaprzyjaźnionych. Zapraszam więc wszystkich zainteresowanych do uczestniczenia w sesji.

Jolanta Tańska, polonistka z Ekologicznego Gimnazjum w Rumi - tel. 604 114 695 lub mail - [email protected];mail Ekologicznej Szkoły Społecznej - [email protected]