PC Drama: MECHANICZNIE ODDZIELONE OD KOŚCI

Kultura,

Data 27.10.2014 19:00
Miejsce ŻAK Scena Teatralna
Bilety 5 zł, 58 344-05-73 w. 117

MECHANICZNIE ODDZIELONE OD KOŚCI Szymon Wróblewski

Po latach organizowania projektów międzynarodowych, Szymon Wróblewski powraca do pisania dramatów. Urodzony w Gdyni autor przedstawi w Klubie Żak pierwszą wersję nowego tekstu pod tytułem Mechanicznie oddzielone od kości. Kiedy tylko zakończy się sezon grzewczy, Polacy świętują narodowe i religijne święta długimi posiedzeniami przy grillu. Nawet niesprzyjające warunki atmosferyczne nie są im straszne - w razie niepogody rozstawiają sprzęt na balkonie. Od plaż Bałtyku aż po zbocza Tatr święta mijają w oparach smażonej kiełbasy biwakowej i pradawnych żeberek za 3,99. Między znanym z dzieciństwa nakazem matki "ale mięso musisz zjeść", przez żarciki z wegetarian aż do niezwykłego sukcesu diety białkowej. Co sprawia, że wieprzowina jest lepsza od bakłażana a tatar bardziej ceniony niż surówka? O kulturowym znaczeniu protein w kraju nad Wisłą opowie była królowa osiedla i jej podupadły dwór.

Reżyseria: Szymon Wróblewski Tekst przeczytają: Katarzyna Figura, Małgorzata Maślanka, Krzysztof Ogłoza, Anna Gorajska, Michał Podsiadło

Komentarz naukowy: dr Barbara Świąder


Katarzyna Figura - absolwentka warszawskiej PWST (1985). W latach 2006-2013 aktorka Teatru Dramatycznego miasta Warszawy. Od 15 listopada 2013 roku etatowa aktorka Teatru Wybrzeże.

Anna Gorajska - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Solskiego w Krakowie (2009). Wystąpiła w spektaklach: Anny Augustynowicz Zatopiona katedra, Radosława Rychcika Versus. W gęstwinie miast, Marka Fiedora Moja córeczka. Zdobyła I nagrodę za rolę Florentyny w przedstawieniu dyplomowym PWST Zatopiona katedra na XXVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W zespole Teatru Dramatycznego od 2012 roku, związana z teatrem od 2011 roku. Role w TD: Kupieckie kontrakty, reżyseria Paweł Miśkiewicz, Powstanie, reżyseria Radosław Rychcik.

Małgorzata Maślanka - aktorka teatralna i telewizyjna, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Solskiego w Krakowie. Zagrała w spektaklach Maciej Karbowa i Bellatrix w reżyserii Krystiana Lupy. Współpracowała również z Krzysztofem Warlikowskim i Maciejem Prusem. Nagrodzona na Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie za rolę Shirley w przedstawieniu Kamień i popioły.

Krzysztof Ogłoza - aktor teatralny i filmowy, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracował ze Studiem Teatralnym Koło oraz z Teatrem 2xU, występował również w Teatrze Telewizji. Zagrał w wielu filmach: Jak żyć w reżyserii Szymona Jakubowskiego, Drzazgi Macieja Pieprzycy, Żurku Ryszarda Brylskiego. Został odznaczony przez Rektora Akademii Teatralnej Nagrodą imienia Prokuratorskich za twórcze osiągnięcia i podtrzymywanie etosu artysty.

Michał Podsiadło - absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (2009). Ukończył semestralny kurs aktorski w The Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku (2007). Za rolę w przedstawieniu dyplomowym Sceny z Różewicza (reżyseria Wiesław Komasa) otrzymał wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Wystąpił w spektaklach: Andrzeja Domalika (spektakl dyplomowy Trzy siostry 2009) oraz Marcina Przybylskiego (Moulin Noir 2009). Wziął udział w filmie Katarzyny Klimkiewicz Hanoi - Warszawa (2009) oraz Grega Zglińskiego Wymyk (2011). W zespole Teatru Dramatycznego od 2011 roku. Zagrał w spektaklach TD: Bańka mydlana (Sharon, Shaul, Dziennikarz, Dowódca), reżyseria Andrzej Pakuła, Klub Polski (Student), reżyseria Paweł Miśkiewicz, Krety i rajskie ptaki (Niedoszły samobójca), reżyseria Maciej Podstawny, Muranooo - pokaz work in progress w ramach Walki Czarnucha z Europą, reżyseria Lilach Dekel-Avneri, Powstanie, reżyseria Radosław Rychcik.

Szymon Wróblewski - dramaturg, dramatopisarz. Urodził się w Gdyni, od 10 lat mieszka w Krakowie. Ukończył dramaturgię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej imienia Ludwika Solskiego. Był kuratorem projektów Focus on Mitos 21 oraz Theatre BE>Punkiet, w wieku 18 lat, był nominowany do Paszportu Polityki. Tekst został wystawiony w Teatrze Powszechnym w Radomiu a przedstawienie było prezentowane w Klubie Żak w czerwcu 2000 roku. Gaz jego autorstwa, przygotowany w koprodukcji teatru Brama z Goleniowa oraz Teatru Off de Bicz z Sopotu, był prezentowany na festiwalach w Polsce i Niemczech. Podczas zajęć Studium Dramatopisarskiego TR Warszawa napisał Powierzchnię, która miała swoją prapremierę w Stadttheater w Griefswaldzie. Na zamówienie Narodowego Starego Teatru napisał Puzzle, które zostały wystawione w Krakowie oraz były nominowane do Europejskiej Nagrody Teatralnej na festiwalu w Heilderbergu. Jako dramaturg pracował przy spektaklach Michała Borczucha, Redbada Klynstry oraz Rene Pollescha. Pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza jako kurator teatralnej części projektu Polish-U.S. Campus Arts Project.