29.07.2018 10:50 6 Kwt/mat.prasowe

Polscy terytorialsi wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach z żołnierzami Estońskiej Ligi Obrony

Zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: Gdansk.uw.gov.pl

W województwie pomorskim trwa formowanie pomorskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, która w przyszłości liczyć będzie około 2,5 tysiąca żołnierzy. Trzy bataliony lekkiej piechoty w Malborku, Słupsku i Kościerzynie będą podlegały dowództwu brygady w Gdańsku.

Wojska Obrony Terytorialnej będą tworzyć żołnierze, którzy na co dzień pracują zawodowo w swoich profesjach. Obrona Terytorialna występuje powszechnie w większości państw demokratycznych i stanowi ważną część nowoczesnej struktury militarnej.

Dowództwo WOT czerpie wiedzę od państw z wieloletnim doświadczeniem w budowie systemu obrony terytorialnej. Nawiązano kontakty z wieloma formacjami OT na całym świecie. Szczególnie owocna okazała się współpraca z Estońską Ligą Obrony.

  • Estonia ma na pewno wieloletnie doświadczenia w budowie systemu obrony terytorialnej. Podobnie jak w przypadku WOT, w zdecydowanej większości składa się z ochotników, co nie generuje wysokich kosztów w porównaniu z wojskami operacyjnymi. Po wielu latach funkcjonowania służba w Estońskiej Lidze Obrony stała się w takim stopni prestiżowa, że każdy nowy członek Ligi musi posiadać rekomendację dwóch aktywnych członków organizacji. Co więcej, będąc już żołnierzem Ligi ochotnicy nie otrzymują pieniędzy, lecz muszą płacić składki członkowskie. Mimo to zauważalny jest wysoki poziom świadomości społecznej. Z rozmów z żołnierzami wynikało, że robią to z woli obrony ojczyzny, są bardzo świadomi zagrożeń i wręcz dumni, że mogą coś zrobić dla kraju. Taką elitarność formacji chcemy wypracować również w Polsce – mówi płk Marek Oliwkowski, szef Oddziału Ćwiczeń i Szkolenia Dowództw z Dowództwa WOT.

W Polsce powstaje 17 Brygad Obrony Terytorialnej. Wcielenie do służby pierwszych żołnierzy WOT odbędzie się 3 września 2018 roku w Malborku i dotyczyć będzie osób, które mają już za sobą przysięgę wojskową, złożoną po 1991 roku. Następnie ochotnicy przeniosą się do Słupska, gdzie rozpoczną ośmiodniowe szkolenie. Natomiast 15 września, również w Malborku odbędzie się wcielenie w szeregi WOT ochotników, nie mających przeszkolenia wojskowego. W tym przypadku jednak, szkolenie potrwa szesnaście dni i zakończone zostanie uroczystą przysięgą wojskową. Cały proces szkolenia "terytorialsów" trwa 3 lata i w kolejnej fazie ma charakter weekendowy.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych przed skutkami klęsk żywiołowych, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Wojska Obrony Terytorialnej są także piątym rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...