21.03.2024 13:30 29 PM

Elektrownia jądrowa niebezpieczna dla Bałtyku? Eksperci alarmują

Fot. PEJ

Budowa elektrowni jądrowej w gminie Choczewo budzi skrajne emocje i dyskusję na temat zarówno potencjalnych korzyści, jak i obaw związanych z tą kwestią. Strach budzi głównie kwestia bezpieczeństwa, ale są też niepokojące doniesienia dotyczące kwestii ekologicznych. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna ekolodzy oraz eksperci z sopockiego Instytutu Oceanologii PAN są zaniepokojeni decyzją w sprawie inwestycji.

Wciąż nie ustaje szum informacyjny wokół budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. W styczniu wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz poinformowała o 'powtórnym przyjrzeniu się i przeanalizowaniu wydanej decyzji środowiskowej dla lokalizacji elektrowni w Lubiatowie'.

Z kolei na początku marca przedstawiciel polskiego rządu podał, że lokalizacja i budowa elektrowni jądrowej w nadmorskiej gminie Choczewo jest przesądzona.

— Nie ma możliwości, byśmy zatrzymali dziś ten projekt - mówił w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna profesor Jacek Piskozub i profesor Karol Kuliński z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie przedstawili ekspertyzy. Wynika z nich, że zaplanowany system chłodzenia elementów elektrowni może zaszkodzić bałtyckiemu ekosystemowi.

Jacek Piskozub zauważa, że podwyższenie temperatury wody w morzu skutkować może tworzeniem się na dnie stref beztlenowych pozbawionych życia. Z kolei Karol Karol Kuliński z Instytutu Ocanologii PAN wskazuje, że raport i decyzja środowiskowa nie uwzględniają dostatecznie oddziaływania zrzutu ocieplonych wód pochłodniczych z elektrowni atomowej na wzrost fitoplanktonu w morzu. Naukowiec uważa, że nie ma dobrej analizy wpływu inwestycji na świat roślin i zwierząt.

Dla lokalizacji pod budowę jądrówki 'Lubiatowo-Kopalino' wydana została już decyzja środowiskowa. Natomiast konsorcjum amerykańskich firm obecnie przygotowuje się do przeprowadzenia w tym miejscu pogłębionych prac geologicznych.

Według aktualnych planów elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji 'Lubiatowo-Kopalino'. Zgodnie z harmonogramem budowa elektrowni ma rozpocząć się w 2026 roku. Do 2033 roku ma powstać w Polsce pierwszy blok elektrowni jądrowej w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...