06.07.2019 10:03 1 Kwt/mat. pras.

Piknik lotniczy z pompą, czyli święto BLMW

Fot. kmdr ppor Marcin Braszak

W drugą sobotę lipca (13 lipca) na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbędzie się Piknik Lotniczy. Na oksywskim niebie będzie można zobaczyć kilkanaście samolotów i śmigłowców eksploatowanych w Wojsku Polskim. W tym roku przypada 25-lecie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W najbliższy piątek (12 lipca), w Kościele Garnizonowym w Gdyni-Oksywiu odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Lotników Morskich. Dzień później brama lotniska w Gdyni-Babich Dołach od ulicy Zielonej (tzw. "papieska") zostanie otwarta o godzinie 9:30.

Tą drogą, do miejsca pokazów, będzie się można dostać tylko pieszo i rowerem. Dla rowerów przygotowaliśmy specjalny parking, przed strefą pikniku. Bramę papieską i strefę pikniku dzieli przestrzeń około 2,5 km, prosimy o uwzględnienie tego faktu w planowaniu pobytu na pikniku. Do strefy pikniku będzie się można dostać bezpośrednio, specjalnie dedykowaną linią autobusową nr 300 ZKM Gdynia, której pierwszym przystankiem będzie Dworzec Główny PKP w Gdyni. Autobusy będą kursowały po trasie: pl. Konstytucji (PKP Gdynia) – ul. Wiśniewskiego – Estakada Kwiatkowskiego – ul. Derdowskiego (Kosakowo) – urząd Gminy Kosakowo – Pierwoszyno – strefa pikniku, z częstotliwością 5–10 minut. Linia nr 300 jest linia taryfową i zatrzymuje się na każdym przystanku ZKM wzdłuż trasy – wyjaśnia kmdr ppor. Marcin Braszak, oficer prasowy BLMW.

Już o godzinie 10:00 nastąpi wręczenie sztandaru dla dowództwa BLMW. Następnie będzie można zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Od 13:00 rozpocznie się dynamiczny pokaz w powietrzu.

Na niebie oksywskiego lotniska zobaczymy m.in. Zespół Biało-Czerwone Iskry, w pełnym, sześciosamolotowym składzie, a także F-16, Su-22 i Mi-24. Swój kunszt zaprezentują także piloci BLMW, w dynamicznym pokazie śmigłowców W-3WARM, SH-2G i Mi-14PŁ. Już od godziny 9:30, na ziemi, zobaczyć będzie można kilkanaście statków powietrznych z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – dodaje oficer prasowy BLMW.

Pokazy zakończą się o 16.30, jednak, dla wchodzących i wjeżdżających rowerem, od strony ulicy Zielonej, brama lotniska zostanie zamknięta już o 15.00. Ok. 14.30 nastąpią ostatnie odjazdy autobusów z przystanku PKP Gdynia Główna w kierunku lotniska, natomiast ostatnie kursy powrotne odbędą się ok. 17.00.

Plan dojazdu

Mat. pras.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24