08.12.2019 09:32 3 NW/ZUS

ZUS cofnął zasiłki 176 osobom

Fot. gdansk.pl

Przebywasz na zwolnieniu lekarskim? Lepiej przestrzegaj zasad, które się z tym wiążą. Za podejmowanie się wszelkiego rodzaju prac dodatkowych, bądź narażanie swojego zdrowia i ignorowanie zaleceń lekarza, mogą grozić poważne konsekwencje. ZUS w Gdańsku i Słupsku przeprowadził dziewięć tysięcy kontroli osób, które przebywają na zwolnieniach lekarskich. Jak się okazało, w ponad 700 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.

Kontrole ZUS w III kwartale tego roku przyczyniły się do zakwestionowania zasiłków w kwocie prawie pół miliona złotych.

ZUS prowadzi dwa typy kontroli zwolnień lekarskich. Dotyczą one prawidłowości ich wykorzystania oraz prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym przypadku sprawdza się, czy chory korzysta ze zwolnienia zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza. Natomiast w drugim – lekarze orzecznicy weryfikują, czy zwolniona z pracy osoba nadal jest chora i niezdolna do pracy, czy chociażby symuluje, bądź podejmuje się w tym czasie innych zajęć zarobkowych, informuje ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod lupę wziął w minionym kwartale 2,1 tysiąca osób. Tym samym prawo do zasiłku straciło 176 osób. Kwota cofniętych zasiłków wyniosła 402,5 tysiąca złotych. W pierwszym kwartale suma ta wyniosła prawie 247,3 tysiąca.

Od lipca do września 2019 roku w województwie pomorskim lekarze orzecznicy ZUS wydali 6,9 tysiąca orzeczeń w sprawie zwolnień lekarskich. Ich efekt to 588 osób uznanych za zdolne do pracy i zwolnienia skrócone łącznie o 3390 dni. W sumie, w wyniku takich kontroli, cofnięto zasiłki chorobowe w łącznej kwocie 251,7 tysiąca złotych – podaje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24