05.06.2020 17:00 106 mike

Mobilizacja zwolenników Rafała Trzaskowskiego również w Wejherowie

Fot. Marek Trybański/TTM

Kandydat na prezydenta RP, Rafał Trzaskowski, na zebranie wymaganych 100 tysięcy podpisów popierających swoją kandydaturę ma czas zaledwie do najbliższej środy (10 czerwca). Wszystko wskazuje na to, że cel ten został osiągnięty już pierwszego dnia kampanii, która w czwartek (4 czerwca) dotarła również do Wejherowa.

Sondaże przedwyborcze, które są publikowane w ciągu ostatnich dni, wskazują na to, że Rafał Trzaskowski ma duże szanse, by w wyborach na prezydenta Polski zmierzyć się w II turze z Andrzejem Dudą. Jednak zanim obecnie urzędujący prezydent Warszawy stanie w szranki wyborcze, musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia swojej kandydatury. Trwa ogólnopolska akcja, która ma ułatwić dopełnienie tej formalności. Zresztą wiele wskazuje na to, że stało się to już w minioną środę (3 czerwca), gdy oficjalnie poznaliśmy datę wyborów.

Uchylę rąbka tajemnicy, że w dniu ogłoszenia przez marszałek sejmu terminu wyborów, już udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów. W samej tylko Warszawie było to 70 tysięcy. Można by więc powiedzieć, że wystarczyło jedno popołudnie. Myślę, że to jednak nie wystarczy, aby uwolnić energię ludzi – mówił w czwartkowe (4 czerwca) popołudnie Jacek Gafka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Wejherowie.

Mimo że akcja w Wejherowie nie była zbyt mocno nagłośniona, nie brakowało chętnych, by poprzeć warszawskiego samorządowca. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut zebrano kilkaset głosów.

Nie pamiętam akcji, która wywoływałaby tak wielkie zainteresowanie, jeśli chodzi o zbieranie podpisów przedwyborczych. Widać, że mieszkańcy po prostu chcą to robić. Myślę, że do poniedziałku, może wtorku (8/9 czerwca – red.) uda się zebrać wielokrotność wymaganej liczby głosów – dodaje Jacek Gafka.

Akcja zbierania podpisów wynika z faktu, że po unieważnieniu wyborów, które pierwotnie miały się odbyć 10 maja, z kandydowania zrezygnowała Małgorzata Kidawa-Błońska. Nowy kandydat nie mógł automatycznie przejąć jej głosów poparcia. W czwartek frekwencja w Wejherowie dopisała, czego nie przewidywali nawet sami organizatorzy.

Chciałbym podziękować mieszkańcom za tak ogromne zaangażowanie. Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu – zaznaczył Jacek Gafka.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Ponieważ ani działaczom, ani sympatykom Rafała Trzaskowskiego nie brakuje entuzjazmu, lokalne struktury Platformy Obywatelskiej zapowiadają kolejne zbiórki podpisów, jednak dokładne daty nie są jeszcze znane.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24