30.11.2020 19:01 67 NW

Zapadł wyrok w sprawie wójta gminy Wejherowo

Fot. Marek Trybański/TTM

Urząd Miasta w Wejherowie wydał w poniedziałek (30 listopada) oświadczenie w związku z prawomocnym skazaniem wójta gminy Wejherowo przez Sąd Okręgowy w Gliwicach. Henryk Skwarło odniósł się do sprawy w rozmowie z Twoją Telewizją Morską i na antenie radia Norda FM.

Na stronie internetowej wejherowskiego ratusza pojawiło się oświadczenie, w którym czytamy, że:

„Decyzją Sądu Okręgowego w Gliwicach wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło został skazany prawomocnym wyrokiem na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 10 tysiącami złotych grzywny i opłatę sądową za działanie określane potocznie „ustawieniem przetargu” na zakup wielozadaniowego pojazdu komunalnego, którego dopuścił się w 2008 roku jak dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie”.

Sprawa dotyczy postępowania przetargowego sprzed 12 lat. Chodzi o zakup samochodu wielofunkcyjnego na potrzeby Zakładu Usług Komunalnych, który, jak twierdzi Henryk Skwarło był także w interesie Wejherowa.

Ten pojazd był pilnie potrzebny i także w interesie miasta, które pozyskało wówczas dofinansowanie na renowację Kalwarii Wejherowskiej. Zakład Usług Komunalnych został zobowiązany m.in. do utrzymania nasadzeń. W postępowaniu uczestniczyło i podejmowało czynności wiele osób. Mam świadomość, że odpowiedzialność spoczywa na mnie, jako dyrektorze. Musze powiedzieć, że przy wielu sprawach pewne kwestie mogły zostać przeoczone. Nie uchylam się od odpowiedzialności ani nie przerzucam jej na nikogo innego – powiedział Henryk Skwarło na antenie radia Norda FM.

Wejherowski urząd zwraca także uwagę na to, że w ostatnich miesiącach syn Henryka Skwarło publicznie atakował prezydenta Krzysztofa Hildebrandta w internecie i telewizji – m.in. w sprawie rzekomo należytych miastu kar w wysokości ok. 4 mln zł od inwestora, który kupił grunt w centrum Wejherowa pod budowę tzw. „Galerii Srebrna” i sposobu zagospodarowania sprzedanego terenu - czytamy w oświadczeniu.

Henryk Skwarło odniósł się do tych słów, wskazując, że działalności jego syna nie można w żaden sposób łączyć z sądowym wyrokiem.

Działalność mojego syna w tej sferze nie była mi w ogóle znana. Ponad 40-letni mężczyzna, mający swoją rodzinę i żyjący w mieście działa na swoją odpowiedzialność i własną rękę. Trudno łączyć te dwie sprawy – podkreśla Skwarło.

Jak zapowiedział Henryk Skwarło wyrok, choć jest prawomocny - to sprawa nie jest jeszcze zakończona i składana będzie kasacja.

Ze względu na obowiązujące przepisy Henryk Skwarło nie może pełnić już funkcji wójta.

Po dziesięciu latach, również ze względu na stan zdrowia, postanowiłem zrezygnować z bycia wójtem gminy Wejherowo - informuje.

Na dłuższą rozmowę z wójtem gminy Wejherowo zapraszamy na antenę Twojej Telewizji Morskiej o godz. 20:40 i 22:40 oraz na stronę internetową.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24