12.11.2019 13:03 18 mike/WITD Gdańsk

Niemal co czwarty autobus miejski z poważnymi usterkami

Fot. WITD Gdańsk

W miniony piątek (8 listopada) inspektorzy transportu drogowego sprawdzili 33 autobusy miejskie w Gdańsku. Wyniki kontroli wykazały poważne usterki w ośmiu wozach, które skutkowały zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. Dwa spośród tych pojazdów musiały natychmiast zostać wycofane z kursów i zjechać na parkingi bądź do punktów serwisowania.

Kontrole przeprowadzono w godzinach 7:00–11:00 na pętlach we Wrzeszczu, Oliwie i Nowym Porcie. Inspektorzy transportu drogowego zwracali szczególną uwagę na stan techniczny autobusów.

W wyniku prowadzonych działań, inspekcji poddane zostały 33 autobusy. W ośmiu przypadkach kontrole wykazały nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego. Z powodu stwierdzonych usterek, zatrzymano w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) dowody rejestracyjne tych autobusów. Dodatkowo w dwóch z ośmiu przypadków nie zezwolono na dalsze prowadzenia przewozów na linii, wydając kierowcom nakaz zjazdu do miejsca garażowania/serwisowania pojazdów, celem niezwłocznego usunięcia usterek – informuje Inspekcja Transportu Drogowego.

W każdym z przypadków występowały wycieki płynów eksploatacyjnych z silnika lub połączeń silnika ze skrzynią biegów. W dwóch pojazdach przyczyną wycieków były nieszczelności związane z nieprawidłowościami w układzie chłodzenia. Jedna z usterek dotyczyła niesprawnych zaworów bezpieczeństwa systemu awaryjnego otwierania drzwi bocznych.

Fot. WITD Gdańsk

Pocieszać może fakt, że stwierdzone usterki nie zagrażały bezpośrednio bezpieczeństwu ruchu drogowego ani nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia dla pasażerów. Prawidłowy był również stan ogumienia skontrolowanych autobusów. Jak stwierdzili inspektorzy ITD, pod tym względem gdańskie wozy są dobrze przygotowane do zimy.

Pomorski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku przypomina, że można zgłaszać potrzebę kontroli autokaru, wysyłając faks na numer 58 524 12 92 lub e-mail: [email protected] Można też skorzystać z formularza kontaktowego na stronie internetowej www.witd.gdansk.pl. Zgłoszenie powinno zawierać miejsce, datę i godzinę wyjazdu oraz numer kontaktowy. Ze względu na konieczność zaplanowania kontroli, zgłoszenia powinny być wysyłane co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Z kolei na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl, po podaniu numeru rejestracyjnego, można samodzielnie uzyskać podstawowe informacje na temat danego pojazdu, m.in. o ważności ubezpieczenia i jego dopuszczeniu do ruchu.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24